Shum Davar

Shum Davar

... je mezinárodní, v Praze působící ansámbl, který tvoří muzikanti z Běloruska, Gruzie, Slovenska a Česka. Za bezmála šest let existence se Shum Davar zapsal do povědomí tuzemských i zahraničních milovníků východního folklóru prostřednictvím jedinečného pojetí fúze klezmer, romské, balkánské, slovanské a kavkazské lidové hudby kořeněné prvky jazzu. Aliaksandr Yasinski je běloruský akordeonista (bayan, knoflíkový akordeon), skladatel a aranžér, který kromě jiného také spoluzakladatel kapely Shum Davar. Do repertoáru přináší písně autorské a z lidových zejména východoslovanské a balkánské. Jeho muzikalita a temperament nachází také skvělé uplatnění v klezmer písních.

Gugar Manukyan je akordeonista (klávesový akordeon) z Gruzie arménské národnosti. Repertoár kapely rozšířil o rychlejší taneční písně, např. z oblasti dřívější Haliče, na pomezí žánrů klezmer a gypsy. Jeho specifický kavkazský feeling doplnil zvuk Shum Davar, jehož se Gugar stal neoddělitelnou součástí v létě 2014.

Juraj Stieranka je slovenský houslista, spoluzakladatel kapely, pocházející z Lučence, který hravě a svižně přechází mezi styly. Zároveň svým soundem spojuje obě formace Shum Davar, které obohacuje o melodičnost slovenské lidové hudby.

www.shumdavar.cz

www.cs.wikipedia.org/wiki/Shum_davar